Назад к списку

Sekss traucē pārdošanai

Jauns feminisma vilnis pēdējā laikā uzjundījis jaunu kritikas vilni arī reklāmas jomā. Mēs ļoti bieži redzam dažādas pakāpes apģērbtas (vai pareizāk būtu - izģērbtas) meitenes reklamējot dažādas preces. Kompānijas nemaz nekautrējoties ražo reklāmas, kur sievietēm mutē bāž dažādus priekšmetus - no telefoniem līdz burgeriem,  un lej uz sejas dažādus šķidrumus atkarībā no tā, ko vēlas pārdot - dzeramo ūdeni vai mērci. Nez kāpēc tiek uzskatīts, ka sieviešu ķermenis (tāpat kā kucēni un kaķēni) var pārdot visu. Pēdējie tirgus pētījumi liecina - tā nemaz nav. 

Atceras reklāmu, nevis zīmolu

Nupat zinātnieki no Ilinoisas universitātes izanalizēja vairāk kā 70 pētījumu rezultātus, kuros tika pētīts efekts no reklāmām ar seksuālu zemtekstu. Šajā sarkastā bija iekļauti promomateriāli ar puskailām meitenēm, modelēm seksuālās pozās un tml. tēliem, kā arī frāzes un teksti ar seksuāliem mājieniem. Zinātnieki noskaidroja, ka šāda veida reklāmas cilvēkiem tik tiešām labāk paliek atmiņā. Bet problēma ir sekojoša - zīmolam un pašai precei, kuru reklamē puskailas daiļavas, cilvēki vai nu nemaz nepievērš uzmanību, vai nu tie izsauc negatīvas emocijas. Un jo provokatīvāka reklāma, jo stiprāks ir šis efekts. Rezultātā, cilvēkiem zūd vēlme iegādāties reklamējamo produktu. Pētnieki no Amerikas psihologu asociācijas vēl 2015. gadā nonāca pie līdzīgiem rezultātiem. Viņi noskaidroja, ka attieksme pret "seksīgām" reklāmām ir sliktāka, nekā pret neitrālām. Pircēju vēlme iegādāties reklamējamo preci krītās, pat ja pati reklāma nekādi nav saistīta ar erotiku, bet to atskaņo raidījumos par seksu vai vardarbību.

Aiz skaistā ķermeņa neredz zīmolu

Laikam, vienu no skaistākām un provokatīvākām vēsturē reklāmas kampaņām izdomāja ātrās ēdināšanas tīkls Carl's Jr. Zīmols savos diezgan atklātos reklāmas rullīšos filmēja slavenas aktrises un modeles: Parisa Hiltone mazgā mašīnu un pie reizes arī sevi, Emīlija Ratkovska ar Sāru Džinu Andervudu svīst pie grila pieticīgos šortiņos, Keita Altone izģērbjas retro automobīlī brīvdabas kinoteātrī. Galvenais varonis visos rullīšos ir viens un tas pats - burgers Carl's Jr. Zīmols lika likmi uz seksu vairāk kā 10 gadu garumā, bet 2017. gada martā atteicās no šīs stratēģijas. Jauna mārketinga stratēģija saucas «Food, not boobs». Visi šobrīdējie rullīši burtiski izsmej ierpiekšējo pieeju. Vienā no tiem Carl's Jr. birojā atnāk izdomāts kompānijas dibinātājs Kārls Hārdijs un burtiski izglābj kompāniju no sava izlutinātā un izvirtušā dēla. Carl's Jr. mainās, lai piesaistītu ne tikai "izbadējušos tēviņu" uzmanību vecumā no 18 līdz 34 gadiem, bet arī lielāku auditoriju. Pēc kompānijas pārstāvju vārdiem, agrāk patērētaji diez vai spēja uztvert ideju par kvalitātīvām sastāvdaļām, no kuriem sastāv burgers, jo skaistie ķermeņi aizēnoja brenda ideju. Tas arī tika pamatots ar cipariem. Statistikas kompānija Ameritest izanalizēja skatītāju reakciju uz tīkla reklāmu ar Šarloti Makkīnī un konstatēja, ka tikai 27% patērētāju ieplānoja apmeklēt restorānu tuvākā mēneša laikā. Turpretī, 52% respondentu atzina šo reklāmu par aizvainojošu, 51% - par kaitinošu, bet 32% - par Carl's Jr. pasliktinājās viedoklis.

Sievietes vairs nevajag iekarot

Vēl viens zīmols, kurš 2016. gadā atteicās no seksa reklāmās - AXE. Vēl pavisam nesen savos reklāmas rullīšos kompānija demonstrēja, kā patīkams dezodoranta aromāts pievilina pūli ar skaistām meitenēm. Tagad kompānija liek uzsvaru uz personas izpaušanos. Izrādās, vēlme patikt pretējam dzimumam motivē tikai maksātnespējīgo pusaudžu auditoriju. Jaunā AXE reklāmas kompānija "Atrodi savu maģiju" mudina patērētājos atklāt savas stiprās puses, neskatoties uz valdošiem stereotipiem kādam jābūt "īstam vīrietim". Šo ideju kreatīvā komanda izdomāja tad, kad noskaidrojās, ka patērētājs cieš no nepieciešamības atbilst kanoniskiem priekšstatiem par vīrīšķību.Brendi, kuri aktīvi bīdija ideju par skaistas sievietes iekarošanu, tagad saprot, ka tas vairs nestrādā.Vēl viens piemērs - Pirelli, kurš nu jau atteicās no kailām modelēm un akcentēja uzmanību uz sievietes personību. No 1960. gada, demonstrējot vīriešiem apburošas skaistules, kalendāra izdevēji ielika tiem galvā tikai vienu domu: strādā, krāj naudu Maserati un villai, un tad visas šīs skaistules būs tavas. Tieši šī ideja ir pamatā visām reklāmām ar seksuālu zemtekstu.Taču tagad viss ir mainījies. Sievietes kļuvušas par vīriešu konkurentēm, viņas pašas ir maksātspējīgas, kopējās intereses attiecībās kļuva svarīgākas par kāda "iekarošanu", jaunie iespaidi ir patīkamāki par greznību, biznesmeņus smokingos nomainīja puiši t-kreklos, bet sekss kļuva par tik ikdienišķu parādību, ka nu jau sāk apnikt. Vismaz internetā un reklāmās ar to vairs nevienu nepārsteigsi!